כשאתם שומעים את המילה "מהפכן", מה עולה לכם בראש? איזו תמונה אתם רואים? האמת שזה כנראה משתנה עם השנים, לפני מאה שנה המהפכן היה קומוניסט נלהב והיום אולי הייתם נותנים כדוגמא את אילון מאסק שהופך את עולם הרכב על פניו. עכשיו בואו ניקח מסע מדומיין אל סימטאות בני ברק של שנות החמישים, הייתם נותנים לאדם בעל החזות החרדית שבא מולכם את התואר "מהפכן"?  

הרב יהודה אשלג, הידוע בכינויו "בעל הסולם" על שם חיבורו המרכזי, היה מהפכן אמיתי שהקדים את זמנו והתוצאות של השינוי החברתי שהוא התחיל בעמל רב מתחילות לשאת פירות רק בימים אלה. מי היה האיש הזה, שראה רחוק כל כך ולא זכה להערכה הראויה בימיו? הוא נולד בשנת 1884 בפולין, הוסמך כרב בגיל 19 ובמשך שש עשרה שנה שימש כמורה ודיין בעיר וורשה עד לעלייתו לארץ בשנת 1921. כבר בשנים האלה, וביתר שאת אחרי עלייתו לארץ, אנחנו מוצאים בכתביו סימנים לכך שהוא מוטרד מתמונת העולם שמתגלית לו וכתוצאה מכך מנסה לגלות תמונת עולם חדשה, נכונה יותר. את תמונות העולם הזו מצא הרב אשלג בלימוד חכמת הקבלה שאותה התחיל בגיל צעיר אצל המורה הראשון שלו הרב יהושע מפורסוב ושלא נפסקה לרגע עד למותו בשנת 1954 וממשיכה היום עם בני ברוך.

אפשר להגיד שבנקודה זו הפך הרב אשלג מלומד קבלה "רגיל" למהפכן אמיתי חדור שליחות. חמוש בנקודת המבט שבנה מתוך לימוד חכמת הקבלה הוא מפתח שיטה שמאפשרת לכל אדם הרוצה בכך לחקור את המציאות וללמוד מה השורשים שלה ומה מטרתה. הוא מחבר ספרים ומאמרים שנעים בין כתבה קבלה ("תלמוד עשר הספירות" ופירוש "הסולם" לספר הזהר) ועד עיתונות לציבור הרחב (עיתון "האמה") דרך מאמרים ופרסומים שבכולם ניסה להנחיל לציבור הרחב את ההבנה שהוא הגיע אליה ואת המסקנות שהוא למד מתוך ההבנה הזו. חמושים בראייה לאחור שיש לנו, כואב הלב במיוחד לקרוא את האזהרות שלו לפני מלחמת העולם השנייה על הצפוי לקרות. בתיעוד של פגישותיו עם ראשי היישוב לאורך השנים אפשר לראות את המאמץ שהשקיע על מנת להעביר את הידע שצבר לכל האנשים, התובנות שלו על עולם גלובלי ומקושר מתגלות במלוא עוצמתן במשך השנים ולמרבה השמחה יותר ויותר אנשים מתחילים ללמוד את שיטתו ולהתחיל בבניית חברה טובה יותר.