4 חדרים בתל אביב

זוכרים את הסיפורים על המשפחות הותיקות שהיו חיות כולן בדירות של חדר אחד? בין אם במעברה או בבתים הישנים של ירושלים או יפו. המשפחות המסודרות יותר עברו לבתים של שני חדרים ובמקרים רבים חלקו אותם עם הילדים שלהם שהתחתנו. עם השנים התפנקנו ואיכות החיים עלתה והיום כל משפחה סטנדרטית מכוונת אל דירת 4 חדרים או 5 חדרים. אך חשוב לזכור כי בעבר השטח של כל חדר היה גדול יותר ולכן בדירות הישנות ניתן למצוא דירות גדולות יותר או שוות שטח לדירות החדשות אך עם מספר חדרים קטנים הרבה יותר. החלום של משפחות צעירות באותה התקופה היתה דירת 3 חדרים ואם יש בנוסף גם מסדרון או מרפסת זה היה נחשב ממש פינוק. עצם העובדה שההורים קיבלו חדר נפרד משלהם ויתר הילדים גרו יחד היתה נחשבת לסטנדרט חיים גבוה. בכלל לא היתה קיימת מציאות של ילד אחד לחדר אחד.

אחד השינויים המרכזיים בשוק הדיור חלה בתקופת העלייה הרוסית הגדולה של שנות התשעים. הצורך בבנייה מהירה של המון יחידות דיור יצרה צורך בהגדלת כמות הדירות בכל פרויקט מה שגרם לגודל הדירות להתכווץ אך לכמות החדרים לגדול. היום משפחות צעירות, גם בתל אביב שנחשבת עיר הדורשת התפשרות של דיירים בכל הנוגע לדירות שלהם, אינן מסתפקות בדירה קטנה יותר מ4 חדרים. לאחר עשר או חמש עשרה שנות נישואין כשהילדים גדלים מעט ויש כבר באזור השלושה ילדים למשפחה הן נאלצות לשדרג את הדיור לדירה של 5 חדרים. אחת ההקלות שנוספו עם השנים היא ההקלה הקשורה במרפסות המחוברות לסלון (לא מרפסות שמש) ואפשרה את סגירתן בקלות מה שאפשר לקבלנים להגדיל את הדירות חזרה וכך נוצרה מציאות של דירות באותו גודל פחות או יותר לעבר אך עם יותר חדרים כאשר יחידת ההורים היא בדרך כלל גדולה משמעותית ואילו חדרי הילדים קטנים יותר. גם כל הרעיון של מסדרון המחבר בין חדרים נכחד.

היום דירת 4 חדרים בתל אביב נחשבת חלום למשפחות צעירות ממעמד סוציו אקונומי גבוה לא רק בגלל מחירי הדיור בתל אביב אלא גם בשל יוקר המחיה בעיר בחיי היומיום. לאלו שהפרוטה בכיסם האידיאל הוא רכישת דירת 4 חדרים חדשה מקבלן בסטנדרט יוקרתי יחסית המקובל בפרויקטים של חברות הבנייה האיכותיות יותר לדוגמא –https://yav.co.il/%D7%93%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-4-%D7%97%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%9E%D7%9B%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%91%D7%AA%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%91/