נושא החיסונים והכדאיות שלהם התעוררו עם הצורך בחיסון למגפת הקורונה, וכאשר אנו מדברים על חיסונים ישנם לא מעט חיסונים היכולים ממש להציל חיים ולצמצם תחלואה ניכרת. אחד מאותם החיסונים שכבר העלו בעבר את השאלה האם זה נכון להתחסן כנגד נגיף הפפילומה, עקב חיסונים של ילדים בבתי ספר וגם בשם חופש הפרט והבחירה החופשית. אבל כאשר אנו מדברים על נגיף הפפילומה חשוב להבין את החשיבות והמספרים שעומדים מאחורי נגיף זה, ובהחלט שווה גם להפריך כמה מיתוסים הקשורים אליו.

למה מחסנים ילדים מגילאי 14-15?
נגיף הפפילומה עובר ב90 אחוז מהמקרים דרך קיום יחסי מין, ובשביל שבני הנוער יוכלו לפתח מערכת חיסונית מספיק חזקה עוד לפני קיום של יחסים, משרד הבריאות הורה על מתן חיסון בגילאים כאלו.

האם המחלה היא לא רק של נשים?
המיתוס המצחיק הזה מוטעה ומטעה, ובגלל זה חשוב לזכור כי נגיף הפפילומה אחראי ל50 אחוז ממקרי סרטן הפין, 70 אחוז ממקרי סרטן הפה והלוע.

מה היתרונות במתן חיסון מגיל צעיר?
אחד היתרונות הברורים הוא ירידה בתחלואה בנגיף הפפילומה ובסרטן צוואר הרחם בעיקר, את נתונים אלו אפשר לראות במדינות כמו אוסטרליה שתחלואת סרטן צוואר הרחם אצלה ירדה בשנים האחרונות.

איזה סוגי חיסונים יש?
ישנם בישראל 3 תרכיבים מומלצים להתחסן איתם, כאשר הראשון מביניהם נותן מענה רק לשני זנים, השני נותן מענה לארבעה זנים והאחרון שאושר נותן מענה לכתשעה זנים של נגיף הפפילומה.

•           חיסון Cervarix- מגן משני זנים

•           חיסון Gardasil-4- מגן מפני ארבעה זנים

•           חיסון Gardasil-9- מגן מפני תשעה זנים

אילו עוד מדינות משתמשות בחיסון?

מדינות רבות בעולם אימצו אליהן את חיסון הפפילומה, חלקן את כל הסוגים וחלקן רק חלק.
אך אפשר למנות מדינות כמו גרמניה, בלגיה, ברזיל, אוסטרליה, ארהב ועוד.

האם החיסון עובד גם על נגעי העור?(יבלות)
החיסון אמור למנוע גם את הופעתן של יבלות שמופיעות כאשר נדבקים בנגיף הפפילומה ומופיעות זמן קצר לאחר ההדבקה.