השוק הגרמני נחשב לאחד מהשווקים האידיאליים למשקיעי נדל"ן בעיקר בשל הביטחון הכלכלי, הסדר והשקיפות. לא סתם חצי מההשקעות בנדל"ן באירופה מתרכזות בגרמניה בשנים האחרונות. עם זאת גם משקיעי נדל"ן ותיקים נוטים לטעות לא אחת כשהם מגיעים להשקיע בגרמניה ואסביר:

השקעות נדל"ן בגרמניה

שוק הנדל"ן בגרמניה הוא הרבה יותר מעניין משבע הערים הגדולות – אז נכון שברלין, מינכן, פרנקפורט ושטוטגרט מככבות בטופ רשימות הערים באירופה אך יש בגרמניה כ81 מיליון תושבים שמתגוררים במאות ערים מכובדות עם פוטנציאל השקעה יפה – 39 מהערים הללו הן עם מעל 200 אלף תושבים ו76 נוספות עם מאה אלף תושבים ומעלה. אחת הדוגמאות המוצלחות היא רכישת דירות בלייפציג שנראתה כצעד קצת הזוי לפני מספר שנים אך הביא לתשואה מדהימה עבור מי שלקח אותו. לכן חשוב מאוד לחפש הזדמנויות מעבר למה שכולם מדברים עליו.

יחד עם זאת, טעות שנמצאת בקיצוניות השנייה היא השקעה באזורים שפשוט אסור להשקיע בהם, חלילה לא מפאת גזענות כלפי מהגרים, אלא פשוט בשל נתוני הגירה שליליים אובייקטיבים הנובעים מסיבות שונות. חשוב לא להסתכל אך ורק על המחיר למ"ר או על ההחזר הממוצע באותה עיר אלא גם על נתוני הצמיחה והמגמה הכללית של שוק השכירות במקום. חלק מהעניין בהשקעות נדל"ן בגרמניה הוא העדר הסיכונים, אך כשאתם הולכים ומשקיעים במקומות בעיתיים אתם בדיוק מכניסים את עצמכם לסיכון גבוה.

גם בכל הקשור להערכת יתר של נותני שירות גרמניים משקיעים נוטים ליפול – זה נכון שמוסר העבודה הגרמני, הדייקנות והמקצועיות הפכו להיות מותג עולמי, אך בשנים האחרונות המותג הזה נשחק מעט וגם חשוב לזכור כי בכל כלל יש יוצאים מהכלל. לא מעט משקיעים בוחרים אנשי מקצוע בינוניים ומטה שעולים להם מאוד יקר בהמשך הדרך: מתווכים, קבלני שיפוצים, חברות אחזקה, עורכי דין ועוד. לדוגמא, נושא הרגולציה הוא קריטי בגרמניה. חוסר הבנת המשמעות של הרגולציה או זלזול בה יכול לעלות לכם ביוקר. אם תבחרו נותן שירות שלא מכיר מניסיון ומקרוב את הנושא ויודע לעבוד איתו בצרוה נכונה אתם עלולים להיכוות.

בקיצור, השקעה בגרמניה, כמו כל דבר אחר מצריכה הכרות וידע בסיסי וגם בחירת אנשי המקצוע הנכונים. למרות סיכויי ההצלחה הגבוהים יותר בהשוואה למדינות אחרות והתשואה הגבוהה יותר הצפויה (בעקבות פסילת ההגבלה על מחירי השכירות בברלין) חשוב לעשות שיעורי בית כמו שצריך.